ספרי קבלה: המכשיר שיוציא אותנו מהמשבר

ספר תהילים, ספר היצירה, ספרי בעל הסולם, זה לא משנה! יש רגעים בחיים בהם אנחנו מרגישים צורך עז בשינוי. משהו בהתנהלות הקיימת כבר לא יכול להמשיך. היום כשהחיים מלאים בעומס בלתי נתפס ומערכות יחסים רבות בתחום הזוגי והמשפחתי נשחקות ומאבדות את טעם האהבה והקרבה, יותר ויותר אנשים מוצאים את עצמם במצב הזה. חכמת הקבלה מסבירה שממש כמו שהמילה "משבר" הייתה במקור שם למקום שבו נשות העולם הקדום היו יולדות, כך בכל החיים. משבר הוא תמיד הזדמנות ללידה חדשה, לשינוי פנימי עוצמתי. ספרי קבלה מוליכים אותנו אל השינוי הזה.

הסיבה למשבר

מקור המשבר נמצא בתוכנו. כמו שמסבירים ספרי הקבלה, אנחנו חיים באבולוציה של התפתחות אגואיסטית טבעית. מדור לדור האגו שלנו, הרצון לקבל לעצמנו על חשבון האחרים, גדל בהתמדה. פעם כשחיינו בתוך הטבע הרצון הזה היה קטן וכמעט לא מורגש, ולכן הוא אפשר לנו לחיות ביחד, בהרמוניה בינינו ממש כמו להקת ציפורים או דגים.

אבל ככך שהאגו גדל, הוא הביא אתו כמו מנוע שועט, מצד אחד התפתחות טכנולוגית, מדעית ותרבותית ומצד שני יצר בינינו יותר ויותר מרחק ונפרדות. כרגיל, שני פנים לאותה המטבע. והיום, כולנו כחברה, מוצאים את עצמנו במצב משברי. כל זוג שלישי מתגרש, ילדים ובני נוער הולכים ומתרחקים מההורים ואחד מהשני, שוקעים אל תוך עולם וירטואלי מנוכר ומסוכן. המרדף אחר כסף, מעמד ורכוש מגלה את עצמו כחסר תכלית ולא מביא לאושר, והאווירה החברתית הכללית היא של פירוד ושנאה. מתוך כל זה עולות בנו שאלות.

האור שבתוך ספרי הקבלה

ודווקא במצב המאוד לא פשוט הזה, מתגלים בפנינו ספרי הקבלה במלוא אורם. אנו פותחים אותם ומגלים שהם מדברים עלינו, נכתבו למעננו כדי להדריך אותנו כיצד להשתמש באגו הענק שלנו בצורה נכונה ולהגיע אל עולם נאור של אהבה ואחדות. ספר הזוהר לדוגמה נכתב לפני אלפיים שנה על ידי עשרה מקובלים ענקי רוח מתוך מחשבה דווקא עלינו, בני האדם שיחיו בדור האחרון.

הם ידעו שאנו נתמודד עם מצבים של פירוד, ייאוש ואובדן דרך, שיהוו איתות מהבהב ועוצמתי לכך שהגיע הזמן לחולל שינוי בחיינו ולעלות אל המדרגה הבאה. הם צפו וכתבו בזוהר עצמו שיבוא הזמן בו כל בני האדם ירגישו צורך וחיפוש פנימי אחר רוחניות, אחר מה שנמצא מעבר לגבולות העולם הרגיל הזה. הם ידעו שרבים מאתנו יחפשו בנרות את השיטה כיצד לעשות זאת. ובמיוחד למעננו כתבו המקובלים את ספר הזוהר ואת כל יתר ספרי הקבלה שמאפשרים לנו לצאת לממד הרוחני: ממד של אהבה, הרמוניה, משמעות פנימית ואחדות הכול.